poniedziałek, 2 stycznia 2012

Zapomniane. Cat Patrick

„Przeszłość jest dla mnie stracona, teraźniejszość to przygoda, a przyszłość – wspomnienie…”

London Lane ma niecodzienną przypadłość. Nie pamięta przeszłości, za to ma wspomnienia z przyszłości. Teraźniejszość natomiast to walka o przetrwanie i sprawiania wrażenia normalnej… Szczegóły swojej codzienności, takie jak najlepsza przyjaciółka Jamie, rozkład szkolnych sal, czy kod do własnej szafki pamięta tylko dzięki temu, że wie o nich z dnia jutrzejszego. Najważniejsze rzeczy zapisuje sobie w formie notatek, dzięki czemu jakoś udaje jej się funkcjonować. Ciekawie zaczyna się dziać, kiedy w jej życiu pojawia się chłopak, Luke, którego nie tylko nie pamięta z przeszłości (rzecz oczywista), ale i z przyszłości. Po prostu nie istnieje poza momentem „teraz”. Uczy się go wciąż od nowa, choć jak sama zauważa, choć mózg go zapomina, to serce zdaje się pamiętać, bo codziennie czuje do niego coraz więcej.

I pomimo, że dzięki opisowi powyżej mogłoby się wydawać, że to nic innego jak tylko kolejna powieść o nastolatkach z amerykańskiego liceum, to wiedzcie, że jest czymś innym, ale dla waszego własnego dobra nie mogę nic więcej powiedzieć, żeby nie psuć niespodzianek. Bo cała powieść jest jak pamięć London. Zaskakująca, nieco porwana, zlepiająca skrawki rzeczywistości. Pewnego dnia coś się dzieje i London ma szansę na wyjaśnienie przyczyny swojej przypadłości, tyle powiem.

Z początku uważałam, że to powieść paranormalna, okładka i opis wydawnictwa mogą tak nastawić. Ale to nic innego jak tylko ciekawa książka, w której być może jest tylko jeden element „paranormalny” – pamięć dziewczyny resetuje się każdej nocy o 4:33. Jednakże autorka wyjaśnia to prawie medycznie, choć nie jestem pewna ile w tym prawdy.

Całość jest napisana lekkim stylem, bardzo przystępnym i prostym, choć szczęśliwie nie infantylnym. Na początku trudno się odnaleźć, ale po kilkunastu stronach da się zrozumieć o co chodzi. Za każdym razem jak sobie mówiłam, że już kończę czytać, to działo się coś, co przeszkadzało mi ją odłożyć. Polubiłam postać London, dziewczyny, która chociaż ma możliwości bycia popularną i „fajną” wybiera inną drogę – żyje swoim życiem, dojrzalsza od rówieśników, nieco oddalona od rzeczywistości, czemu nie za bardzo można się dziwić. I chociaż autorka nie postąpiła o krok dalej i nie zrezygnowała z kilku sztampowych pomysłów (nowy chłopak w szkole, niezwykle przystojny, głupia wredna blondynka, i tak dalej) to całość jest oryginalna, intrygująca i daje do myślenia, chociaż pewien wątek został jak na mój gust potraktowany zbyt płytko, choć ewidentnym jest, że nie na nim Cat Patrick chciała się koncentrować.

Książkę bardzo polecam, szczególnie nastolatkom, dla których ta książka może być czymś lepszym niż kolejna odsłona „Pamiętników wampirów” L.J. Smith, czy co tam dzieci teraz czytają.

„Zapomniane” Cat Patrick, wyd. Prószyński i S-ka 2011, str. 310

Książka w sprzedaży od 12.01.2012

12 komentarzy:

 1. Jak dla mnie elementem paranormalnym bardziej jest jej umiejętność jasnowidzenia/widzenia przyszłości :P
  Też nastawiłam się na paranormal, ale nie zawiodłam się ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mnie ona ciekawi,z niecierpliwością czekam na jej premierę;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mnie zaciekawiłaś. Oryginalny temat- przynajmniej ja się z nim wcześniej nie spotkałam :D I mam nadzieję, że uda mi się po nią szybciutko sięgnąć :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaczytana-w-chmurach: A wiesz, że masz rację, ale zupełnie o tym zapomniałam! Jest to tak opisane, że chyba wydawało mi się zupełnie normalne :D.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli jednak warto było się zdecydować? Obawiałam się kolejnego paranormalnego romansu (a te czyta mi się ostatnio jakby trudniej) i zrezygnowałam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto, jeśli nie przeszkadza Ci ewidentnie uproszczony styl, taki zupełnie dla nastolatków (jakby nie zrozumieli normalnie pisanych książek ;)). Ale książkę czytało się bardzo lekko i przyjemnie :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Z pewnością przeczytam :D Spotykam sie ciagle z pochlebnymi recenzjami,a do tego już dawno mnie ciągneło do tej ksiażki :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Popieram, książka naprawdę świetna. Oby więcej takich pozycji ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Znakomita recenzja. Bardzo zaintrygowała mnie fabuła i chyba skuszę się na kupno tej książki.

  http://ksiazkinallii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać tę książkę. Zapowiada się bardzo obiecująco.

  OdpowiedzUsuń
 11. Z wielką przyjemnością przeczytam. Brzmi super :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...