poniedziałek, 13 lutego 2012

Umysł, który szkodzi. Paul Martin

Tylna okładka książki zachęca nas w ten oto sposób do jej przeczytania: „Prędzej czy później umrzesz, drogi Czytelniku. Szybko i bezboleśnie, mam nadzieję, ale umrzesz bez wątpienia. […] A o czasie i rodzaju Twojej śmierci zadecyduje Twój umysł”. Prawda, że urocze?

Autor książki w niezwykle przystępny i zabawny sposób rozwodzi się nad cechami ludzkiego umysłu, za pomocą wielu anegdot, cytatów, przykładów z filmów i oczywiście, realnych naukowych badań, opisuje skąd i dlaczego biorą się różne choroby. Taki stres na przykład, zabijający podstępnie, bo nie zdajemy sobie sprawy z jego szkodliwości. A on powolutku wysącza z nas życie. Ale czy to wina stresu, czy nasza? Czym jest stres i jak można go zniwelować? Nasz umysł jest zadziwiającym „narządem”. Potrafi wszystko, a my nawet o tym nie wiemy. Odkryciem dla mnie było, że osoby bezrobotne częściej chorują i ogólnie „gorzej się mają” niż osoby pracujące… A ja myślałam, że to praca szkodzi ;).

Mimo wszystko, Paul Marti nie koncentruje się wyłącznie na umyśle. Opisuje działania całego organizmu, zahacza o takie tematy jak wpływ alkoholu, papierosów i sportu na nasze ciała. Niby nic nowego, ale robi to w tak absorbujący sposób, że zanim się zorientujemy, to przeczytamy znacznie więcej, niż w danym momencie mieliśmy zamiar. Pomiędzy opisami chorób dostaniemy też streszczenia wielu ciekawych filmów, spojrzymy nieco inaczej na wielkich myślicieli i łykniemy trochę historii, a wszystko to podane niezwykle lekko i z poczuciem humoru.

Owszem, w zbyt dużej dawce nie należy tej książki spożywać, biorąc pod uwagę działanie naszego umysłu, można się zasugerować i nagle uznamy, że na coś chorujemy. „Umysł, który szkodzi” zdecydowanie należy trzymać z dala od hipochondryków ;). Dla całej zaś reszty może to być ciekawa, urozmaicona lektura. Polecam szczególnie tym, którzy interesują się medycyną, zdrowiem, własnym rozwojem i po prostu lubią dużo wiedzieć.

Książka należy do serii "Spectrum", w której znajduje się wiele ciekawych i świetnie napisanych pozycji z wielu różnych dziedzin. Na moim blogu mieliście już okazję zetknąć się z "Tatami kontra krzesła" Rafała Tomańskiego.

„Umysł, którzy szkodzi. Mózg, zachowanie, odporność i choroba” Paul Martin, wyd. Muza SA 2011, str. 475

4 komentarze:

 1. Polowałam na tę książkę, ale niestety się nie udało - z jednej strony szkoda, bo fajna ciekawostka, ale z drugiej strony źródło niepotrzebnych sugestii i szukania sobie problemów - jak to mówią "im mniej wiesz, tym lepiej śpisz" :D

  OdpowiedzUsuń
 2. "można się zasugerować i nagle uznamy, że na coś chorujemy." - właśnie tego bym się bała czytając tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już widzę, jakie choroby zaczęłabym sobie wmawiać po lekturze tej książki. ;) Dziękuję, postoję. ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...