środa, 27 kwietnia 2011

Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii. Joaquin Garcia i Michael Levin

Czy zastanawiacie się czasem, ile jest prawdy w filmie, który oglądacie? Na ile takie życie jest możliwe? Jak by to wyglądało, gdybyście to wy byli na miejscu bohatera? Jak to jest trzymać broń albo każdego dnia zastanawiać się, czy to ten ostatni? Ja czasem mam takie myśli. Staram się postawić na miejscu człowieka, który za szklanym ekranem ucieka przed pościgiem samochodowym, albo jest w wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji. Dokładnie tak, jak zarówno bohater, jak i autor książki „Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii”, Joaquin „Jack” Garcia.

Joaquin zaczął myśleć o przystąpieniu do FBI w wieku lat osiemnastu, kiedy ojciec jednego z jego szkolnych kolegów był agentem oraz wtedy właśnie wyszedł film z Al Pacino pt. „Serpico”. Od tego czasu myślał o FBI i robił wszystko, żeby tam się dostać, choć nie było łatwo, chociażby ze względu na jego tuszę. Ale właśnie ona później mu pomogła, bo sprawiała, że nie wyglądał jak zwykły agent i żaden z przestępców nie przypuszczał, ze Jack mógłby być agentem FBI. Spędził wiele lat nad sprawami, które mogłyby nie wypalić z innym człowiekiem. Był urodzony na tajnego agenta.

Książka ta wspaniale daje nam, zwykłym ludziom, rozeznać się w sprawach mafii, tego jak funkcjonuje i na ile oglądane filmy mówią prawdę. Ukazuje mechanizmy stojące za hierarchią w mafii, gdzie każdy ma swoje miejsce i zadania do wykonania. To także książka pełna opisów, jak się zachowywać w danej sytuacji, co powinno się robić i mówić oraz jak zachować zimną krew, kiedy dzieje się coś nieprzewidzianego.

Joaquin Garcia daje popis niezwykłych umiejętności aktorskich, twardej psychiki i niejednokrotnie zmusza nas do wstrzymania oddechu w oczekiwaniu na zakończenie akcji. To książka dla wszystkich tych, którzy uwielbiają filmy akcji, o mafii i FBI. Możecie być pewni, że bohaterów obu tych stron nie zabraknie w „Gangsterze”. A czemu Jack się ujawnił napisaniem tej książki i tym samym zlikwidował swoją karierę i pracę jako tajny agent? Musicie przeczytać i sami się dowiedzieć :).

Za egzemplarz dziękuję bardzo dziękuję wydawnictwu Znak. Książkę dostałam akurat w okresie, kiedy wzrosło moje zainteresowanie FBI :).

"Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii." Joaquin "Jack" Garcia i Michael Levin, wyd. Znak litera nova, Kraków 2011, str. 299

4 komentarze:

 1. Pan na okładce nie wygląda zachęcająco, ale kto powiedział, że agent ma wyglądać zachęcająco? ;)
  A o książce czytałam wcześniej, że naprawdę ciekawa. Trzeba będzie się za nią rozejrzeć:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan na okładce i tak wygląda o wiele bardziej zachęcająco niż prawdziwy agent Garcia. Wiedzieli co robią nie dając go na okładkę ;p.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją zamiar kupić. Oczywiście nie muszę dodawać, że jest na mojej liście :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka, którą podobnie jak C.S. polecam:))

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...