środa, 25 grudnia 2013

Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii. Viktor E. Frankl

Nie będę za dużo mówiła o tej książce, bo zdecydowanie lepiej wychodzi mi wyrażanie opinii o powieściach, niż książkach naukowych. Niemniej jednak chciałam wspomnieć o „Woli sensu”. Uważam, że to książka dobra dla każdego. I tych, którzy interesują się psychologią i tych, którzy poszukują i zaczytują się w poradnikach.

Viktor Frankl (1905-1997) był wiedeńskim psychiatrą i człowiekiem po obozie koncentracyjnym. Wspominam o tym dlatego, że ewidentnie położyło to duży nacisk na jego prace, ale ten pozytywny. Mam wrażenie, że dzięki ciężkim przeżyciom zdobył się na jeszcze więcej i dzięki temu jest odpowiednim głosem przemawiającym o czymś takim jak sens życia. Bo tym jest opracowana przez niego forma terapii, logoterapia. Pracując z człowiekiem za pomocą logoterapii, pomaga się mu odnaleźć sens życia, własne miejsce w rzeczywistości i poczucie, że jest się częścią całości.

Książka została napisana w latach  sześćdziesiątych, a nadal jest niesamowicie aktualna. Smutne są jakże prawdziwe spostrzeżenia autora, że ludzkość cierpi na egzystencjalną pustkę. Że świat się zmienia, zanikają tradycje, które do tej pory ów cel życia wyznaczały, że bez nich człowiek nie wie, co ma ze sobą począć i dlatego zatraca się w pustce. Autor tłumaczy też dlaczego tak się dzieje i jak on widzi różne fazy w dziejach świata i rozwoju człowieka.

Książka bardzo ważna, w doskonały sposób ujęła wiele moich własnych przemyśleń, których tak ładnie nie umiałam ująć w przejrzyste słowa. Do tego porusza wiele zagadnień z różnych dziedzin psychologii, dlatego myślę, że jest dobra dla „początkujących” w tej dziedzinie i warto od niej rozpocząć swoje zainteresowanie psychologią i psychoterapią. Mnóstwo tu też cytatów tak wielkich postaci jak Freud czy Adler, często bardzo zabawnych i trafnych. Ogromnie polecam.


„Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii” Viktor E. Frankl, wyd. Czarna Owca 2010, str. 254

---- 

Kochani, mam nadzieję, że Wasze Święta są takie, jakich oczekiwaliście, spędzacie miło czas i cieszycie się z mnóstwa udanych prezentów. Jeśli nie, to życzę, aby szybko się poprawiły :). Trzymajcie się ciepło :). 
p.s O to chyba nietrudno z iście wiosenną pogodą ;).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...