wtorek, 31 grudnia 2013

Droga, którą szłam: lista przeczytanych książek. Edycja 2013

Rok temu pierwszy raz zrobiłam książkowe podsumowanie i bardzo mi się to spodobało, dlatego będę to robić już co roku. W tym, nie mogłam się doczekać podsumowania chyba od połowy listopada i z wielką niecierpliwością czekałam na dzisiejszy dzień po drodze wspominając wiele książek i zdarzeń, które mi się z nimi kojarzą. I słuchajcie, jest sukces! Udało mi się osiągnąć postanowienie zeszłoroczne, czyli zdecydowanie mniej recenzyjnych, czytanie czysto dla przyjemności, dla siebie, bez ścigania się z czasem. Naprawdę się udało! To, że czasami narzekałam, że za wolno czytam i tak mało książek w tym roku przeczytałam, to zupełnie inna historia. Bo ja narzekam dużo i zawsze się znajdzie pomysł do narzekania i narzekam że za bardzo narzekam ;). Ale dzisiaj, patrząc na przeczytane książki się cieszę. Na przyszły rok życzę sobie ich może odrobinę więcej, ale czuję, że jestem z mojego czytelnictwa ogólnie zadowolona i chcę ten stan podtrzymać. Mogłabym sobie życzyć, aby czytać więcej literatury tak zwanej "poważnej", ale znam siebie i albo będę miała na to ochotę, albo nie, zmuszanie się nic nie pomoże. Także, nie przedłużając dłużej, zapraszam na podsumowanie roku 2013 :). Lista wg. kolejności czytania, od początku 2013.

1. "Wnętrza" Kelly Hoppen (tu trudno mówić o czytaniu, więcej jest obrazków)
2. "Wyjątek" Christian Jungersen
3. "Drugi przekręt Natalii" Olga Rudnicka
4. "Kobieta w klatce" Jussi Adler-Olsen
5. "Między młotem a piorunem" Kevin Hearne
6. "Sługa kości" Anne Rice
7. "Pozytonowy detektyw" Isaac Asimov
8. "Piekło Gabriela" Sylvain Reynard
9. "Biblia umarłych" Tom Knox
10. "Zbrodnia i kojot" Kevin Hearne
11. "Zmyślone życie Siergieja Nabokowa" Paul Russel
12. "Marzenia Joy" Lisa See
13. "Zabójcy bażantów" Jussi Adler-Olsen
14. "Pomnik cesarzowej Achai. Tom 2" Andrzej Ziemiański
15. "Niewinna" Taylor Stevens
16. "Londyn we krwi" James Craig
17. "Zmiennoskóra" Faith Hunter
18. "Kwiat śliwy, mroczny cień" Lian Hearn
19. "Statek śmierci" Yrsa Sigurdardottir
20. "Wybrani" C.J. Daugherty
21. "Melancholia sukuba" Richelle Mead
22. "Drozdy" Chuck Wending
23. "Ruchomy zamek Hauru" Diana Wynne Jones
24. "Zaczarowane życie" Diana Wynne Jones
25. "Tydzień czarów" Diana Wynne Jones
26. "Dziedzictwo" C.J. Daugherty
27. "Podboje sukuba" Richelle Mead
28. "Marzenia sukuba" Richelle Mead
29. "Drugi kod" Peter Spork
30. "Królowa potępionych" Anne Rice
31. "Mroczna bohaterka" Abigail Gibbs
32. "Namiętność sukuba" Richelle Mead
33. "Kręci mnie Mads Mikkelsen" Hedda H. Robertsen
34. "Naród, który nie zna strachu" Shani Boianjiu
35. "Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii" Viktor E. Frankl
36. "Cienie sukuba" Richelle Mead
37. "Odkrycie sukuba" Richelle Mead
38. "Wakacyjne noce Kitty" Carrie Vaughn
39. "Harry Potter i Książę Półkrwi" J.K. Rowling
40. "Harry Potter i Insygnia Śmierci" J.K. Rowling
41. "Mała księżniczka" Frances Hodgson Burnett
42. "Ja, Potępiona" Katarzyna Berenika Miszczuk

Napiszę też tytuły kilku książek, które przeczytałam do połowy i na razie odstawiłam na półkę, ale na pewno do nich wrócę. Są to "Smilla w labiryntach śniegu", "Portret pani Charbuque. Asystentka pisarza fantasy" oraz "Tolkien. Listy". "Smilla" nie należy do łatwych lektur, ale jest piękna i zawiła i pełna zimy, na pewno dokończę, kiedy znowu poczuję to "coś". W "Portrecie" przeczytałam część złożoną z opowiadań, natomiast na swoją kolej czeka właściwa powieść, czyli tytułowy Portret. Autor ma taką wyobraźnię i taki styl, że trochę mnie przerasta, dlatego czekam aż nadejdzie lepszy moment. No i "Listy" Tolkiena, co tu dużo mówić, czytać je będę pewnie jeszcze ze dwa lata albo więcej. Jestem dopiero może w jednej czwartej książki. Ale uwielbiam do "Listów" wracać.

Rok 2013 to rok, w którym odnalazłam literaturę duńską. Troszkę udało mi się to już w 2012, ale pełen rozkwit nastąpił właśnie w roku mijającym. Odkryłam wielu autorów duńskich, o których wcześniej nigdy nie słyszałam i udało mi się zdobyć sporo "duńskich" książek. Oczywiście jest to liczba względna, mam ich chyba dziewięć, ale uwierzcie mi, to jest naprawdę niezły wyczyn, gdyż literatura duńska prawie wcale u nas nie istnieje, a szkoda. W ogóle moja duńska mania się rozwinęła i oprócz książek poznałam mnóstwo duńskich filmów - zachwycające, wyjątkowe kino. Pozostaje mi się już tylko nauczyć duńskiego i wreszcie Danię odwiedzić...

Za najlepszą książkę roku 2013 uznaję "Wyjątek" Christiana Jurgensena, za najgorszą "Kwiat śliwy, mroczy cień". To jedyna książka, której czytanie dało mi zero przyjemności. Największe odkrycie to magiczne książki Diany Wynne Jones. Książki, które zwróciły moją uwagę to: "Zmiennoskóra", "Zabójcy bażantów", "Kręci mnie Mads Mikkelsen", "Marzenia Joy" i "Drugi kod".

I podsumowując już, powiem jeszcze raz: ta lista naprawdę mnie cieszy. Może przeczytane książki nie są zbyt ambitne, ale je przeżyłam, dały mi oderwanie na chwilę od kolejnego ciężkiego roku w moim życiu. Często nie byłam w stanie nic czytać, bo zwyczajnie nie miałam w sobie siły i ochoty. Ale są to książki, które wybrałam ja i tylko ja, było zaledwie kilka recenzyjnych. Jestem z siebie dumna.

W roku 2014 życzę wszystkim ogromnej satysfakcji i przyjemności z czytanych książek a także wszystkiego najlepszego w waszym codziennym życiu. Oby zawsze było lepiej niż w roku poprzednim. Mam nadzieję, że 31 grudnia 2014 spojrzę wstecz i wreszcie powiem "To był naprawdę dobry rok". Wszystkiego naj, kochani!

1 komentarz:

  1. Bogaty rok, oby ten, który się zaczął był równie pomyślny. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...