wtorek, 15 marca 2011

Alicja w Krainie Konieczności. Magdalena Kawka


Tytułowa Alicja ma prawie wszystko – dom z ogrodem, bogatego męża, własną firmę. Nie ma jednak dziecka i brak jej wolności. Na to pierwsze zdaje się, że już niewiele może poradzić, natomiast to drugie zależy wyłącznie od niej. Alicja jest przytłamszona egoistyczną siostrą, egoistycznym mężem i kilkoma innymi ludźmi, którzy nie zwracają uwagi na to, co ma do powiedzenia. Zmuszona życiem powoli uczy się asertywności i wydaje się, że „wychodzi na swoje”. Szczegółów oczywiście nie zdradzę.

Jest to książka skierowana do kobiet. Sporo w niej postaci stereotypowych, zarówno męskich i kobiecych. Niemniej jednak bardzo życiowych i prawdziwych. Każdy bohater jest inny, a ich osobowości nie zlewały mi się wielobarwną plamę – znamię niektórych autorów, którzy rozdrabniają siebie na wiele postaci.

Muszę powiedzieć, że niestety żaden bohater nie wzbudził we mnie sympatii, Alicja tylko wzbudzała współczucie – choć była sama sobie winna, a Zuza doprowadzała do szału i gdybym ją znała na żywo, to nigdy nie dałabym jej się manewrować tak jak Alicja. Chociaż, autorka starała się Zuzannę trochę wybielić i usprawiedliwić. Moim zdaniem niezbyt wyszło i kto wie, może nie miało.

To, co mi trochę przeszkadzało, to jednolita masa tekstu, łaskawie czasem przedzielona trzema gwiazdkami. Żadnego podziału na rozdziały, nic. Natłok wydarzeń i rozmów powodował, że czytanie szło mi dosyć powoli i nużyło szybciej, niż powinno.

Pomimo tego, jest to książka nie najgorsza, a mojej mamie bardzo się podobała. Dlatego może należy brać pod uwagę jej opinię, a nie moją. W związku ze średnią wieku bohaterów (40 lat) średnio mogłam się z nimi utożsamiać, bo bardzo dużo ich doświadczeń i problemów jeszcze mnie nie spotkało. Uchylam się od jednoznacznej opinii o tej książce, ponieważ mam mieszane uczucia, ale na pewno znajdą się na nią chętni i będzie im się podobała, bo ogólnie jest dobra.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

4 komentarze:

 1. dobrze że dziś pojawiła się twoja opinia, bo właśnie się nad zakupem tej pozycji zastanawiałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W takim razie już wiem, że mojej mamie też by się bardzo spodobała. Ona lubi takie historie, ja mniej ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sil: I jaki jest wynik? ;)

  Przyjemnostki: Myślę, że to książka odpowiednia dla mam, ma w sobie coś z serialu, choć wiadomo, że i nie wszystkie mamy za nimi przepadają :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam, przemyślałam i stwierdzam, że nie dla mnie ta książka. Może masz rację, że prędzej odnajdą się w tej historii osoby wiekowo podobne do głównych bohaterów. Wiadomo, bliższe nam to, co i nas w pewnym sensie dotyczy...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...